Pojem vertikutácia sa čoraz viac dostáva do povedomia. V minulosti sme sa s týmto pojmom stretávali len v spojitosti s pestovateľmi trávnikov a realizátormi pri výseve alebo pokladaní trávnikových kobercov. Dnes už je vertikutácia bežnou súčasťou starostlivosti o trávnik. Práve nadchádzajúce obdobie je ideálne na vykonávanie vertikutácie.

Čo je to vertikutácia?

V jednoduchosti by sa dalo povedať, že ide o prerezávanie trávnika. Vo vertikutácii sa však skrýva omnoho viac. Proces vertikutácie spočíva v tom, že z trávnika odstránime vyschnuté steblá tráv, mach a prípadne burinu, ktorá sa v trávniku nachádza a obrazne trávnik “dusí“.

Ako vplýva vertikutácia na náš trávnik?

Pomocou vertikutácie prevzdušňujeme koreňový systém trávnika a tak sa ku koreňom dostanú živiny, vlaha a vzduch oveľa jednoduchšie. Takýmto zásahom podporíme odnožovanie tráv a jej rýchlejšie zapojenie a hustnutie (čiže celkovú vitalitu trávnika).

Nezabudnite !

Keď že pri vertikutácii zlepšujeme pôdne vlastnosti, nechtiac tým môžeme urobiť aj službu burinám. Preto odporúčame hneď po vertikutácii odstrániť zvyšky suchej trávy a na zvertikutovanú plochu použiť produkt FLORIA Vertikutačná zmes.

FLORIA Vertikutačná zmes urýchli regeneráciu trávnika po vykonanej vertikutácii a zaistí jeho celistvý vzhľad. Tajomstvo úspechu tohto produktu sa skrýva v jeho zložení. Vertikutačná zmes je vyrobená z prírodnej horniny zeolitu, ktorý pomáha prevzdušňovať pôdu. Druhou zložkou je hydrogel, ktorý napomáha trávniku hospodáriť s vodou, čo je obzvlášť potrebné pri klíčení trávneho osiva, ktoré je ďalšou súčasťou Vertikutačnej zmesi. Aby trávne osivo malo dostatok energie pre rýchle a správne zapojenie, poslednou zložkou je hnojivo.

Kombinácia všetkých zložiek FLORIA Vertikutačnej zmesi zabezpečí rýchlu a kvalitnú obnovu trávnika po vertikutácii.