Hortenzie nie sú iba typické vidiecke kvety, ale pestujú sa aj v moderných záhradkách. Majú kopulovité alebo ploché súkvetie zložené z množstva malých nenápadných kvetov, ktoré sú obklopené nádhernými korunovitými kalichmi.

Sú to opadavé kry, ktoré majú veľké nároky na pôdu. Darí sa im a dobre kvitnú len vo výživnej a humóznej pôde bez vápnika. Pred výsadbou treba na záhon zapracovať rašelinu. V zásaditých pôdach trpia chlorózou, čo sa prejavuje žltnutím alebo blednutím listov. Aj zalievanie tvrdou vápenitou vodou z vodovodu je príčinou chlorózy listov a nedostatočného rastu. Kry vysádzame podľa možnosti na vlhké miesto. Veľké listy odparujú veľa vody, preto je v období sucha potrebná denná zálievka.

Zopár rád a vecí, ktoré by ste mali dodržiavať, resp. sa im vyvarovať.

Patria hortenzie do tieňa?

Mnohokrát sa uvádza, že hortenzie patri do tieňa, čo však nie je tak úplne pravda. K svojmu rastu potrebujú svetlo, tak ako všetky iné rastliny a najviac sa im darí na stanovišti s rozptýleným svetlom/ čiastočný tieň. To Však neznamená, že na slnečnom stanovišti neprežijú. Hortenzie so sýto vyfarbenými kvetmi, napríklad červené, či sýto ružové by svoju farbu v hlbokom tieni stratili a vybledli by do nevýrazných odtieňov. V našich podmienkach je nebezpečné najmä cez zimu to, že po nočných mrazoch sa do rastlín oprie silné slnko. Aj toto môže spôsobiť poškodenie rastliny, preto ich v zimných mesiacoch môžeme chrániť tak, že ich obalíme jutovinou, či iným materiálom. Dôležité je umiestniť hortenziu na stanovište, ktoré je chránené pred silným vetrom a prievanom.

Akú pôdu im dopriať?

Je vo všeobecnosti známe, že hortenzie potrebujú kyslú pôdu. Najvhodnejšia je mierne kyslá s pH 5-6,5. Nové hybridy už nie sú tak náročné na kyslosť, ale určite budú dobre prosperovať ak im do pôdy pridáme aspoň na vrchnú vrstvu rašelinu. Substrát by mal byť najviac ľahký a dobre priepustný. Ťažké kamenisté pôdy spomaľujú rast, kvety sú menšie a ťažko sa vyfarbujú.

Ako je to so zálievkou?

V ľahkej a priepustnej pôde potrebujú pravidelnú zálievku, pretože práve táto rýchlejšie vysychá. Najhoršie je striedať prílišné sucho a vlhko, ale treba brať do úvahy, že čím je ker väčší, tým viac vody spotrebuje. Pokiaľ použijeme textíliu a mulč, vlaha sa lepšie udrží v pôde.

Moja modrá hortenzia stratila farbu, čo teraz?

Je známe, že farbu hortenzie môžeme regulovať viacerými spôsobmi. Nezabúdajme však, že z bielej farebnú mať nebudeme. Do určitej miery platí, že čím máme kyslejšiu reakciu tým modrejšie kvety. Naopak pri neutrálnej, či zásaditej reakcii sa kvety vyfarbia do ružova. Pre modré farby môžeme použiť zálievku síranom hlinitým, ktorý začneme používať zhruba mesiac pred kvitnutím a to 2x do týždňa. Existujú aj špeciálne hnojivá na modré hortenzie. Je však veľa druhov a odrôd, ktoré majú rôzne iné zafarbenie od fialových cez zelené a dokonca viacfarebné.

Ak chcete zachovať krásne zafarbenie hortenzii, použite: Kryštalické hnojivo na modré hortenzie

  • vyvážený pomer ľahko prijateľných živín určených na všetky druhy hortenzií
  • hnojivo obsahuje látky ovplyvňujúce zmenu farby kvetov
  • svetlé kultivary hortenzií reagujú na opakované prihnojovanie zmenou farby kvetov do modra
  • vysoký obsah dusíka urýchľuje rast stoniek a listov, zvýšený obsah draslíka zosilňuje bunkovú štruktúru rastlín
  • aplikácia zálievkou alebo postrekom 1x týždenne, dávkovanie: 2 odmerky (20 g) hnojiva na 10 l vody, 0,7 kg balenie vystačí na 350 l hnojivovej zálievky

 

Mám strihať hortenziu?

Veľmi to závisí od druhu, ktorý pestujeme. Pri klasických veľkokvetých hortenziách však dávame na toto veľký pozor, pretože kvety sa im tvoria už rok predtým v lete. Preto nikdy nestrihajme na jeseň ani skoro na jar, pretože by sme si kvetné púčiky zničili. Vždy odstránime len suché časti a pokiaľ chceme rastlinu zmladiť, môžeme nad zemou zostrihať niektoré konáriky, avšak treba počítať s tým, že na nich kvety neuvidíme nejaký čas. To sa týka aj kvetov, ktoré zostrihávame buď na jeseň, ak si ich chceme ponechať na aranžovanie (skoršie sa neodporúča, pretože nie sú dostatočne vyzreté) alebo ich ponecháme cez zimu na rastline ako zimný akcent a odstránime tesne pod súkvetím na jar.

Ako prezimovať hortenziu?

Táto otázka sa týka predovšetkým tých rastlín, ktoré pestujeme v črepníku. Ak máme možnosť na zimu ich dávame do priestorov s teplotou okolo 10°C, teda svetlá pivnica alebo chodba. Ak nemáme alebo črepník je príliš veľký, môžeme ich ponechať vonku s tým, že je vhodné črepník obaliť na zimu jutovinou alebo iným materiálom, ktorý rastlinu ochráni. V zimných mesiacoch takéto rastliny zalievame v dlhších intervaloch, ale predsa- aby dlhodobo nevyschla. Povrch takisto ako pri tých v záhone, môžeme nastielať buď rašelinou, opadankou alebo pilinami a vrchnú časť je možné tiež obaliť, ale pozor- používame vzdušné materiály, aby sa nám rastlina cez zimu nesparila, keď sa o ňu oprie silné slnko po mrazivej noci. Teda žiadna guma, igelit ani nič podobné.

Asi sa mojej hortenzii niečo stalo, kvety má len po okraji súkvetia.

Nemusíte sa báť, že nie je niečo v poriadku, ale ste vlastníkom zaujímavého druhu hortenzie a to Hydrangea sargentiana ( H. aspera), teda hortenzia Sargentova, ktorá má stredové kvietky sterilné a nenápadné- malé. Je neobyčajná a myslím, že si nájde v každej záhrade svoje uplatnenie tak ako veľkokvetá, aj keď nie je tak často používaná.