V našich domácnostiach niet obľúbenejšej rastliny ako fikus. V každej nájdeme aspoň jedného zástupcu. Minimálne nároky na pestovanie a pritom vyniká vitálnym rastom a dekoratívnym vzhľadom. Pestujú sa predovšetkým ako samostatné rastliny, ale zaujímavo vypadajú aj v skupinách – zosadené, alebo spletené dohromady. Či už pestujete drobnolisté (malolistý benjamin, plazivý) alebo veľkolisté (pryžodarný, lýrový), vždy je nutné starať sa o rastlinu a z času na čas ich presadiť, prípadne ich prilepšiť živinovým koktejlom.

Rýchlo prirastajúce listy, silnejšie stonky a kmienky nás nútia, aby sme rastlinu aspoň 1x za rok presadili. Pokiaľ sú korene prerastené cez celý objem pestovateľskej nádoby a nemajú ďalší priestor pre rast, môže dochádzať k pomalému opadávaniu listov. Nečakajte na tento okamih a rastlinu presaďte včas. Keďže rastlina vyžaduje humóznu pôdu, dostatočne vzdušnú a bohatú na živiny, osvedčil sa FLORIA® Substrát na zelené rastliny a palmy. Svojimi vlastnosťami a benefitmi, ako sú perlit, bentonit a AQUA Cell poskytuje rastline prvotriedne prostredie pre rast.

Keď porovnáte nadzemnú časť rastliny s veľkosťou koreňového balu, teda presnejšie s pestovateľskou nádobou, pochopíte, že po mesiaci od presadenia rastlina spotrebovala všetky živiny z nového substrátu a potrebuje opäť prihnojiť. Pre udržanie plynulého rastu bez stagnácie je nutné počas vegetácie fikus hnojiť 1x za 14 dní a s prihnojením pokračovať počas celého vegetačného obdobia. Na jeseň a zimu frekvenciu znížte na polovicu, hnojiť stačí 1x za mesiac. Pokiaľ došlo k poškodeniu rastliny abiotickými vplyvmi (výkyvy teplôt, prievan, nepravidelná zálievka, atď…), k obnoveniu rastu použite urýchľovač hnojenia AGRO Vitality Komplex pre izbové rastliny. Minimálne štyri aplikácie v týždennom intervale pomôžu rastlinu vrátiť späť do kondície.

Najdôležitejšou radou je prevencia. Pravidelná zálievka, nie preliatie! Ku hnojeniu používajte kvapalné hnojivá rady FLORIA, na poškodené rastliny urýchľovač hnojenia a rastlinu nechajte na stálom mieste bez priameho slnečného svetla s konštantnou teplotou.